1. Úvod
  2. PORADŇA
  3. Rady, predpisy, zákony, tipy
  4. Príves a diaľničná známka

 

 

Prívesný vozík a diaľničná známka

Povinnosť úhrady diaľničnej známky pred užívaním vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v Slovenskej republike sa vo všeobecnosti vzťahuje na motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony. Vybrané skupiny týchto vozidiel sú po splnení legislatívnych podmienok od úhrady diaľničnej známky oslobodené. Presnú definíciu vozidiel, ktoré podliehajú povinnosti úhrady diaľničnej známky, ako aj tých, ktoré sú od úhrady diaľničnej známky oslobodené, stanovujú príslušné ustanovenia zákona č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení (ďalej len „Zákon“ alebo „zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke“).

Laicky povedané, nás zaujíma, kedy musíte diaľničnú známku na prívesný vozík mať a kedy nie. To, kedy diaľničnú známku na vozík mať už musíte a kedy nie, neurčuje samotný vozík, ale jazdná súprava, resp. motorové vozidlo, za ktorým príves alebo prívesný vozík ťaháte. Môže sa tak stať, že budete mať v rodine alebo vo firme dve rôzne autá a rovnaký vozík za jedným z áut diaľničnú známku mať nebude musieť, ale za druhým z vozidiel už diaľničnú známku prívesný vozík alebo príves už bude musieť mať.

Vždy teda rozhoduje najvyšší celková hmotnosť jazdnej súpravy, či už idete bez nákladu alebo plne naložení. Ak súčet najvyššej celkovej hmotnosti motorového (ťažného) vozidla a najvyššia celkovej hmotnosti prípojného (ťahaného) vozidlá je menšia ako 3500 kg, stačí vám diaľničná známka iba od motorového (ťažného) vozidla a vozík tak môžete ťahať v rámci diaľničnej známky auta. Ak súčet týchto hmotností presiahne 3500 kg, musíte zaobstarať aj diaľničnú známku na prípojné vozidlo (príves alebo prívesný vozík).

Celková hmotnosť ťažného vozidla (automobil)Celková hmotnosť prípojného vozidla (príves)Celková hmotnosť jazdnej súpravyPovinnosť mať diaľničnú známku na príves
2000 kg1500 kg3500 kgNIE
3500 kg750 kg4250 kgÁNO
2000 kg2000 kg4000 kgÁNO

Viac informácií na stránkach Národnej diaľničnej spoločnosti

TRAILERS & FACILITY SK s.r.o.

Predaj prívesov značiek Agados, Brenderup, Neptun, Pongratz, Temared, VAPP a náhradných dielov na prívesy AL-KO, KNOTT, BPW a ďalších značiek.

PREDAJNÉ MIESTA

Strečno

Zvolen

Bratislava

Rýchly kontakt
Logo
Copyright 2020 © TRAILERS & FACILITY SK s.r.o.